הנתונים מטרידים: כ-60 ראשי רשויות מקומיות ובכירי רשויות נחקרו על שחיתות ב-10 שנים אחרונות

לפני כשבועיים גזר בית המשפט המחוזי בנצרת 4 שנות מאסר על חיים עמור, מזכיר מושב משמר הירדן וסגן וממלא מקום ראש המועצה האזורית מבואות חרמון לשעבר. כעת מתברר כי כ-60 ראשי רשויות מקומיות מתוך 257 בכל הארץ, נחקרו על שחיתות, בנתונים שהולכים ועולים מידי שנה

60 ראשי רשויות ובכירי רשויות נחקרו על שחיתות ברשויות המקומיות בעשור האחרון. כך חשפה עו"ד גילי גוטווירט, מנהלת פניות הציבור בתנועה לאיכות השלטון.

"זה משהו שכבר התרגלנו אליו, השחיתות ברשויות המקומיות. כ-60 ראשי רשויות מקומיות מתוך 257 בכל הארץ, נחקרו על שחיתות. מעל 20 רשויות מצויות ללא מבקר פנים ומשרד הפנים לא ממהר להתערב, כאשר לממונה על מחוז יש את היכולת לחייב רשות למנות את התפקיד – אך זה לא קורה".

בשבוע שעבר – סגן ראש עיריית שדרות לשעבר אורן מלכה, הורשע בבימ"ש השלום בב"ש במרמה והפרת אמונים, ונידון לשמונת חודשי עבודות שירות. מלכה גם ישלם קנס של 30 אלף שקלים

לפני כשבועיים גזר בית המשפט המחוזי בנצרת 4 שנות מאסר על חיים עמור, מזכיר מושב משמר הירדן וסגן וממלא מקום ראש המועצה האזורית מבואות חרמון לשעבר, אשר הורשע בעבירות של גניבה בידי עובד ציבור, הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים ועבירות מס.

הנתונים מטרידים: כ-60 ראשי רשויות מקומיות ובכירי רשויות נחקרו על שחיתות ב-10 שנים אחרונות
להב 433. צילום: פלאש 90

קודם לכן, בחודש נובמבר 2020, עצרו אנשי לה"ב 433 את ראש עיריית אור עקיבא ושורה של מקורביו – בפרשת שחיתות אחרת הקשורה לתווי מזון. ראש העירייה אדרי הורחק בשבוע שעבר לחודש וחצי נוספים מהתפקיד וישלים בכך כ-5.5 חודשים של הרחקה בתפקידו ומעצר.

בחודש יולי 2020 פרסם משרד מבקר המדינה דו"ח חריף שעסק בשלטון המקומי, ומעלה שורה של כשלים וחשד למנהל לא תקין. כך למשל, פרק שלם שהוקדש לעיריית כרמיאל, מצא שורה של חשדות למנהל לא תקין, בין היתר העסקת קרובי משפחה, חשש לזיקה פוליטית במכרזים לתפקידים בכירים, העסקת יותר עובדים מהמותר, מכרזי כוח אדם שלא נוהלו כראוי ועוד.

במקרים נוספים ומוכרים בשנים האחרונות, חקירות התקיימו בעניינם של ראש עיריית חדרה צביקה גנדלמן,  ראש מועצת ערערה בנגב נאיף אבו עראר, ראש מועצת כעביה ראפע חג'אג'רה, סגן ראש מועצת באר יעקב, ראש מועצת זכרון יעקב לשעבר אלי אבטובול, ראש עיריית יהוד-מונסון לשעבר יוסי בן דוד, ראש עיריית נהריה ז'קי סבג, ראשת עיריית נתניה מרים פיירברג ועוד.

"על איזה חוק אנחנו מדברים?", תהתה עו"ד גוטווירט בתוכניתו של יואב מינץ ב-104.5FM, "יש לנו את הדין הפלילי אבל מה קורה כשאנחנו לא מגיעים לרף הפלילי? איך אנחנו כחברה ומשטר יכולים לפקח על זה ולעצור אותם לפני שהם הופכים למשהו פלילי.

"במקרה האחרון – לא היה פיקוח משמעותי, הוא השתייך למועצה שלא נמצאת באור הזרקורים, בלי הרבה מנגנוני פיקוח.

"יש הבדלים בין מה שעיריות או רשויות גדולות ומשמעותיות חייבות לעשות לרשויות קטנות. ההבדל הוא באלמנט הפיקוח. הרבה מהפניות שמגיעות אלינו באות ממקומות קטנים יותר – הם המקומות הקשים לפיקוח. כל פרשת שחיתות כזו אינה מסתכנת במיליוני שקלים אלה יש להן השלכות רחבות יותר ואף קטסטרופליות.

Print Friendly, PDF & Email

רק מה שמעניין וחשוב לדעת! הצטרפו לוואטסאפ העדכונים של ניוזרום - בלי חפירות, רק דיווחים:

נגישות
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן