ישראל מתחברת לרשת החשמל האירופית: השר שטייניץ חתם על מזכר הבנות להנחת כבל החשמל התת-ימי הארוך בעולם

שר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ: "מדובר בבשורה אדירה לאזרחי ישראל. כבל החשמל התת ימי אירו אסיה יאפשר לנו לקבל גיבוי חשמלי מרשתות החשמל של יבשת אירופה בעיתות חירום וחשוב מכך גם יתמוך ביכולתנו להגדיל בצורה משמעותית את ההסתמכות על ייצור חשמל מאנרגיה סולארית, ויסייע לנו לעמוד ביעדי האנרגיה הסולארית שהציבה הממשלה לשנת 2030".

שרי האנרגיה של ישראל, קפריסין ויוון חתמו בניקוסיה על מזכר הבנות להנחת כבל החשמל התת ימי אירו-אסיה. הכבל התת ימי יונח בים התיכון לאורך כ-1,500 ק"מ ובעומק מירבי של כ-2,700 מטרים ויחבר בין רשתות החשמל של שלוש המדינות

שר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ חתם היום (יום ב') בניקוסיה עם שרי האנרגיה של קפריסין ויוון על מזכר הבנות להנחת כבל החשמל התת-ימי אירו-אסיה Interconector Euro-Asia)). הכבל החשמלי -הארוך והעמוק ביותר בעולם – יחבר בין רשתות החשמל של ישראל, קפריסין ויוון ותהיה באפשרותו להוביל הספק של 1,000-2,000 מגה ואט.

כבל החשמל התת ימי אירו-אסיה יונח על פני שלושה מקטעים בים התיכון: כ-310 ק"מ בין ישראל לקפריסין, כ-900 ק"מ בין קפריסין לכריתים וכ-310 ק"מ נוספים בין כריתים לאטיקה ביוון. הכבל יונח בעומק מקסימלי של כ-2,700 מטרים וצפוי להיות מושלם עד לשנת 2024. עלות המיזם נאמדת בכ-3 מיליארד שקלים והאיחוד האירופי, שהכיר במיזם כפרויקט בעל חשיבות משותפת (PCI – Project of Common Interest) יממן חלקים ממנו.

במזכר ההבנות סיכמו השרים ד"ר יובל שטייניץ, נטאשה פילידס (קפריסין) וקונסטנטינוס קריקס (יוון) לפעול בשיתוף פעולה לקידום הפרויקט תוך שיתוף פעולה בתיאום, בפיתוח וביישום שלו בשטח. כמו כן, סיכמו השרים לשתף פעולה בנושא הגנת הסביבה וקידום נושא האנרגיות המתחדשות בהתאם להסכם פריז, לקדם יחד שיתופי פעולה והעברת מידע מקצועי בתחום האנרגיה בכלל והכנת הסייבר בפרט.

Print Friendly, PDF & Email

רק מה שמעניין וחשוב לדעת! הצטרפו לוואטסאפ העדכונים של ניוזרום - בלי חפירות, רק דיווחים:

נגישות
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן