אחרי כחודש: המשרד להגנת הסביבה הודיע על סיום "אסון הזפת" בחופי ישראל

חודש לאחר הפגיעה בחופי הים התיכון בישראל מנפט גולמי מודיע המשרד להגנת הסביבה על סיום אירוע "זפת בסערה" שהוגדר ברמת Tier-2, הורדת מצב החירום, והמשך פעילות ממוקדת של הרשויות החופיות בליווי המשרד

המשרד להגנת הסביבה מודיע כי, אירוע "זפת בסערה", שהוגדר כזיהום חופים ברמה Tier-2, מסתיים – חודש לאחר שאותרו נחיתות הזפת לראשונה בחופי ישראל.

הרשויות המקומיות החופיות ימשיכו בפעולות ניקוי ממוקדות בחופים אשר על פי תמונת המצב הנוכחית במפת "רמזור החופים" של המשרד לא הגיעו עדיין לדרגת "כחול" – שמשמעותה זיהום קל עד נקי, לרבות חופים סלעיים הנדרשים לפעולות ניקוי בהמשך. המשרד להגנת הסביבה ימשיך ללוות את הרשויות המקומיות בהתאם לתמונת המצב בחופים ולתמוך בהן.

היעדים שהושגו בשבועות האחרונים כוללים ניקוי חופים אינטנסיבי על-ידי הרשויות החופיות, מתנדבים וצוותי המשרד, כך שמתוך 101 חופים מוכרזים בישראל 83 עברו את מדד זפת בחופים – 82% מהחופים, ולמעשה הוחזרו לפעילות לציבור. בהסתכלות של כלל החופים, מוכרזים ופתוחים, 61% מהחופים הם נקיים או ברמת זיהום קל מאוד; 36% מוגדרים עם זיהום קל עד בינוני, ורק 3% מהחופים הם ברמת זיהום משמעותי – חופים סלעיים בעיקר.

עד כה פונו באמצעות זרוע הביצוע של המשרד להגנת הסביבה, החברה לשירותי איכות הסביבה, למעלה מ-650 טון פסולת זפת מעורבת מהחופים המהווה למעלה מ-83% מהפסולת שנחתה על חופינו. פעולות הפינוי צפויות להסתיים בתקופה הקרובה.

אחרי כחודש: המשרד להגנת הסביבה הודיע על סיום "אסון הזפת" בחופי ישראל

החל מהיום תימשך הפעילות בחופים על -ידי הרשויות החופיות, בהתאם לתוכנית הפעולה הממוקדת של כל אחת מהרשויות להשלמת ניקיון החופים, תוך תיעדוף על פי קריטריונים תפעוליים ואקולוגיים ועדכונם בהתאם למצב בשטח.

המשרד להגנת הסביבה יקים צוות ליווי לרשויות החופיות וינהל סקרי צלילה לאיתור גושי זפת. כמו-כן, תיבחן אפשרות ניקוי תת-ימי על פי סקרים אלו. בנוסף, המשרד יבצע סקר אקולוגי למצע הקשה ויפיק הנחיות בנושא.

במקביל, ממשיך המשרד בקידום תביעת פיצויים בגין נזקי הזיהום מול הקרן הבינלאומית המבטחת נזקי זיהום ים וחופים משמן.

המשרד להגנת הסביבה מודה לאלפי המתנדבים שהצטרפו למאמץ הניקיונות, כמו גם לרשויות המקומיות ולעמותות השונות.

Print Friendly, PDF & Email

רק מה שמעניין וחשוב לדעת! הצטרפו לוואטסאפ העדכונים של ניוזרום - בלי חפירות, רק דיווחים:

נגישות
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן