יום הזיכרון תשפ"א | "קיים הרצון למנוע מלחמות מיותרות ואיתן נפילת חיילים, ומנגד המוכנות התמידית ליום פקודה"

ראש הממשלה נתניהו נאם היום בעצרת הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה תשפ"א בבית 'יד לבנים' בירושלים. 

"כראש הממשלה אני עושה הכל בפעולות שאנחנו מאשרים, לחסוך חיי אדם", אמר נתניהו. "זה ככל אינו מובן מאליו, זה מושג, בראש ובראשונה, בזכות ההרתעה העקבית והנחושה של מדינת ישראל. של כולנו.

"השנה החולפת, בהמשך לשנה שקדמה לה, הייתה השנה הביטחונית הטובה ביותר בתולדות המדינה. זה אומר  שמספר הנופלים היה הקטן ביותר. במזרח התיכון הנפיץ שכמובן יכול להשתנות כהרף עין. לציבור שיושב פה, זה לא אומר הרבה. למי שנפגע, למשפחות הנופלים – זו הייתה השנה האיומה ביותר בחייהם. במקביל למאמצינו למנוע קורבנות, אנו מכינים את צה"ל ואת זרועות הביטחון ליום פקודה.

"שני הדברים מתקיימים בו זמנית: הרצון למנוע מלחמות מיותרות ואיתן נפילת חיילים, ומנגד המוכנות התמידית ליום פקודה. רק אם נהיה נכונים להגן בעוז רוח, בהקרבה עילאית, על המדינה שלנו – רק אז נבטיח בעזרת ה' את קיומנו ועתידנו.

"אני רוצה לספר לכם שבשנת הקורונה חיזקנו את תודעת הזיכרון של הנופלים, גיבורי האומה. בתל חי, למרגלות פסל האריה השואג, חלקנו כבוד ליוסף טרומפלדור וחבריו שהגנו עד טיפת דמם האחרונה על גבול הצפון לפני 101 שנים. בשער הגיא חנכנו מרכז מורשת חדש, שמנציח את מלווי השיירות ופורצי הדרך לירושלים הנצורה בתש"ח. עמדתי שם ליד אלוף במילואים עמוס חורב וחבריו. שמעתי בהתרגשות על אומץ לבם של מבקיעי הדרך. רוחב החזית אז היה כרוחב הכביש. נורתה עליהם אש תופת בלתי פוסקת. קברים חדשים נכרו בכל יום, אבל המצור לירושלים נפרץ והמדינה קמה.

"בעוד חודש נציין, בתוך שבוע אחד, שלושה אירועים נוספים: 80 שנה להקמת הפלמ"ח, 80 שנה להיעלמותם של כ"ג יורדי הסירה של ה'הגנה', ו-80 שנה לנפילתו של מפקד האצ"ל דוד רזיאל בפעולה נועזת בעיראק".

בנוסף, לקראת יום הזיכרון לחללי צה"ל ונפגעי פעולות האיבה, התגייסו שר החוץ גבי אשכנזי ונציגי משרד החוץ בנציגויות ישראל בעולם ועובדי המשרד בארץ למיזם "אבנים עם לב אדם" של ארגון "נאוה" המחבר בין משפחות שכולות המתגוררות בחו"ל לבין יקיריהם הקבורים בישראל. המיזם "אבנים עם לב אדם" הוא מיזם ייחודי ומרגש שנוסד בשנת 2020, על ידי ארגון "נאוה" בשיא מגיפת הקורונה מתוך מטרה ליצור חיבור בין הציבור הישראלי למשפחות השכולות בארץ ובתפוצות. משפחות שכולות המתגוררות מעבר לים, שאינן יכולות לעלות על קבר יקיריהם, ביקשו להמשיך את המיזם גם השנה. המשפחות השכולות עיטרו חלוקי נחל שנשלחו באמצעות נציגויות ישראל בעולם והדואר הדיפלומטי לישראל. חלוקי הנחל המעוטרים יונחו ע"י מתנדבים מקרב עובדי משרד החוץ על קברי הנופלים. המתנדבים ידליקו נר זיכרון ויעבירו תיעוד לבני המשפחה הנמצאים בחו"ל.

Print Friendly, PDF & Email

רק מה שמעניין וחשוב לדעת! הצטרפו לוואטסאפ העדכונים של ניוזרום - בלי חפירות, רק דיווחים:

נגישות
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן