"להעניק לשר הבט"פ סמכויות נרחבות יותר על המשטרה, בדומה לאלה שיש לשר הביטחון על צה"ל"

הצעת חוק חדשה מבקשת להעניק לשר הבט"פ סמכויות נרחבות יותר על המשטרה, בדומה לאלה שיש לשר הביטחון על צה"ל. ההצעה תצמצם למעשה את סמכויות המפכ"ל בתחומי המדיניות והתקציב. "המצב החוקי כיום גורם למתח לא רצוי בין הדרג הנבחר לדרג הביצועי".

יוזם ההצעה חה"כ ד"ר שלמה קרעי מהליכוד, אומר כי: "הימים הנוראיים שעברנו מבחינת בטחון הפנים של אזרחי ישראל, מעלים על נס את הפרדוקס של אחריות ללא סמכות. במצב החוקי כיום, השר לבט"פ יורה באפלה ללא אפשרות לכוון ולהתוות מדיניות של ממש. הוא ממנה מפכ"ל ומאותו רגע הוא מתבונן מהצד, כאשר כל האחריות המיניסטריאלית ובוודאי הציבורית מונחת על כתפיו. זוהי פרדיגמה שנדונה מראש לכשלון.

"במדינה דמוקרטית, מצופה מהדרג הנבחר לשלוט ולהתוות מדיניות תוך כדי תנועה, בדומה לשיגור טיל מונחה. המינימום הנדרש, הוא להשוות את ההיררכיה בנוגע לסמכויותיו של השר לבט"פ מול המפכ"ל והמשטרה לזו הקיימת אצל שר הבטחון מול הרמטכ"ל והצבא. הצעת החוק הזו תייעל את תפקוד המשטרה ותאפשר לדרג הנבחר ליישם את מדיניותו הרבה מעבר למינוי מפכ"ל בלבד."

"בנוסף, הצעת החוק קובעת כי תקצחב המשטרה יאושר בכנסת בדומה לתקציב הבטחון, בסעיף נפרד, על ידי ועדה משותפת של כספים והפנים וכי כל שינוי תכנית מעל 25 מיליון שקלים יחייב אישור הוועדה".

Print Friendly, PDF & Email

רק מה שמעניין וחשוב לדעת! הצטרפו לוואטסאפ העדכונים של ניוזרום - בלי חפירות, רק דיווחים:

נגישות
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן