המשטרה הירוקה פשטה על רשתות שיווק שלא מיישמים את חוק הפיקדון לבקבוקים

המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה ביצעה פעילות אכיפה ממוקדת ובדיקה של יישום חוק הפיקדון על מכלי משקה. הפעילות, שנערכה בשיתוף אגף אחריות יצרן במשרד להגנת הסביבה והמדור להגנת הסביבה במשטרת ישראל, כללה עריכת ביקורות ברשתות השיווק, על מנת לקבל תמונת מצב בעניין יישום החוק, והיערכות לקראת החלת חוק הפיקדון גם על בקבוקי משקה גדולים בדצמבר 2021.

בפעילות זו נבדקו פניות שהתקבלו במשרד להגנת הסביבה מכל רחבי הארץ, על קשיים שמערימות רשתות השיווק כדי לפטור את עצמן מקבלת מכלי המשקה ומתן תמורה לציבור בהתאם לחוק ולתקנות.

במסגרת הפעילות, פשטה המשטרה הירוקה על 59 עסקים, וכבר החלה בהליכים מול מספר מחסנים של יבואני ויצרני משקאות, שנמצא כי לא סימנו את מכלי המשקה ובכך הפרו את הוראות החוק. בנוסף, מספר בתי עסק שלא קיבלו בקבוקים ולא החזירו את דמי הפיקדון או שנמצאו אצלם מכלים שאינם מסומנים כחוק, קיבלו הודעות קנס במקום, לפי החוק.

בנוסף, במסגרת הליכי בקרה שוטפת שמבצע המשרד להגנת הסביבה, עלה כי מספר יבואני משקאות המייבאים ומשווקים בפריסה ארצית, מפיצים מכלים שאינם מסומנים בסימון המחייב "חייב בפיקדון" עם סכום הפיקדון כפי שנדרש בחוק. במקרה הנבדק, הסימון מוטבע רק על אריזת הפלסטיק המאגדת את המכלים, ואין סימון כחוק על מכלי המשקה עצמם. התנהלות זו מהווה הפרה של החוק, מונעת מצרכני מכלי המשקה לקבל בחזרה את דמי הפיקדון ומגדילה את הסבירות שמכלי המשקה יתפזרו בשטחים הפתוחים או יוטמנו ולא ימוחזרו – זאת בניגוד לאסטרטגיית הטיפול בפסולת של המשרד להגנת הסביבה.

ב-1 לדצמבר 2021 תיכנס לתוקפה הרחבת חוק הפיקדון גם על מכלי משקה בנפח 1.5 ליטרים ומעלה. על בתי העסק יהיה למכור גם מכלי משקה אלו כאשר הם מסומנים בסימן חייב בפיקדון, לקבלם בחזרה מהציבור, ולהחזיר בגין מכלים מסומנים פיקדון לציבור.

המשרד להגנת הסביבה קורא לאזרחים שנתקלים במכלי משקה שאינם מסומנים וכן נתקלים ברשתות שיווק, מכולות, חנויות נוחות ובתי עסק שמוכרים מכלי משקה שאינם מסומנים או שלא מחזירות מסיבות שונות את דמי הפיקדון, לפנות לפניות הציבור של המשרד לכתובת: pniot@sviva.gov.il.

Print Friendly, PDF & Email

רק מה שמעניין וחשוב לדעת! הצטרפו לוואטסאפ העדכונים של ניוזרום - בלי חפירות, רק דיווחים:

נגישות
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן