השרה החדשה להגנת הסביבה תמר זנגברג: "נתמקד באנרגיה מתחדשת, פליטות מזהמים וחקיקת אקלים"

בטקס חילופי השרות להגנת הסביבה שהתקיים היום (ג') במשרד להגנת הסביבה, אמרה השרה הנכנסת תמר זנדברג כי היא תעמיד את ההגנה על הסביבה, ובתוכה את המאבק במשבר האקלים, בראש סדר העדיפויות.

בין היתר ציינה את הנושאים העיקריים בניהם חקיקת אקלים מרחיבה שתכלול מנגנון תמחור פחמן, להעלות את היעד ל-2030 ל-40% אנרגיות מתחדשות, ולאפס את הפליטות המזהמות עד 2050, הובלת מהלך לצמצום צריכת הפלסטיק בישראל וביטול הסכמי קצא"א.

"ההגנה על הסביבה היא החוסן הלאומי והביטחון הלאומי של אזרחי ואזרחיות המדינה וכדור הארץ. הגנה על הסביבה היא רפואה מונעת, היא כלכלה צודקת ומצמצמת פערים", אמרה זנדברג. "השנים הקרובות הן קריטיות בכל הנוגע להתמודדות מול האיום הגדול ביותר על האנושות. משבר האקלים כבר כאן, הוא נוכח ומורגש יותר מתמיד, והמצב רק ילך ויחמיר. מומחים מזהירים שנותרו לנו שנים ספורות עד שייסגר חלון ההזדמנויות לבלימת משבר האקלים, לפני שנגיע לנקודת אל-חזור. זה עכשיו או לעולם לא.

"ההתחייבות הברורה בקווי היסוד של הממשלה שנלחמתי עליה במשא ומתן הקואליציוני היא חקיקת אקלים מרחיבה, שתכלול מנגנון תמחור פחמן. לפליטת פחמן יש מחיר, ועלינו להתחיל לגבות אותו. זה הוכח בעולם כאמצעי אפקטיבי ביותר להפחתה מוצלחת. ולמעשה, ישראל היא בין המדינות האחרונות בOECD- שטרם הנהיגה מס פחמן.

"כדי להתכונן לעולם החדש שמעבר לפינה, עלינו להפסיק את התלות בדלקים פוסיליים, כולל גז, ולהציב יעדים שאפתניים למעבר לאנרגיות מתחדשות שיחליפו אותם, בעיקר המבוססות על השמש. עלינו להעלות את היעד ל-2030 ל-40% אנרגיות מתחדשות לפחות, ולאפס את הפליטות המזהמות עד 2050. ועלינו גם להכין תכנית רצינית ולוודא שעומדים ביעד, שלא יישאר מספר על הנייר.

"מפרץ אילת נמצא בסכנה ממשית בגלל צינור קצא"א. מדינת ישראל לא צריכה להיות גשר נפט למדינות אחרות. בכוונתי להביא בפני הממשלה הצעה לבטל את הסכמי קצא"א, ולממש את הפיקוח הישראלי על הסיכונים הסביבתיים בצינור.

"כדי לעלות מדרגה לעולם ולמדינה נקיים יותר, על ישראל להיגמל מההתמכרות לפלסטיק וכלים חד פעמיים, שמזהמים את הים, השטחים הפתוחים והמרחב הציבורי. בשבועות הקרובים נוביל מהלך לצמצום צריכת הפלסטיק והכלים החד פעמיים בישראל, בטבע, בחופים, סביב צריכת המזון – ובמשרדי הממשלה, שצריכים לשמש דוגמה ולהוביל.

"תחום הגנת הסביבה מזמן הזדמנות מרגשת לשיתופי פעולה גלובליים, אזוריים ופנים-ממשלתיים. מכאן אני קוראת לחבריי וחברותיי בממשלה: מטרת על של הממשלה הנכנסת, של מדינת ישראל – לוודא שאנחנו משאירים אחרינו כדור שראוי לחיות עליו, לנו ולילדינו. ואני מחכה ומצפה לעבוד יחד עם כולכם בכדי לממש את המטרה הזו".

Print Friendly, PDF & Email

רק מה שמעניין וחשוב לדעת! הצטרפו לוואטסאפ העדכונים של ניוזרום - בלי חפירות, רק דיווחים:

נגישות
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן