אחרי שהעתירה בוטלה: חוק הפיקדון על בקבוקי משקה גדולים יחל בדצמבר

בתום הדיון בבג"צ: יצרני המשקאות ורשתות השיווק משכו את העתירות נגד המשרד להגנת הסביבה בשל החלת חוק הפיקדון על מכלי משקה גדולים. נציגי המדינה הדגישו בדיון כי החלטת המשרד ניתנה בסמכות וכי התקיים הליך מקצועי מקיף שבו הושם דגש על שיקולים סביבתיים של קידום המיחזור וניקיון המרחב הציבורי.

היום (ב') התקיים בבג"צ דיון בעתירותיהם של יצרני המשקאות ושל רשתות השיווק כנגד המשרד להגנת הסביבה בגין החלת חוק הפיקדון על מכלי משקה גדולים. כזכור, בסוף שנת 2020 החליטה השרה להגנת הסביבה היוצאת להחיל את חוק הפיקדון על מכלי המשקה הגדולים, לאחר שלא הושגו יעדי האיסוף בשנת 2016.

בדיון שהתקיים היום ציינו השופטים, כי החלטת השרה ניתנה בסמכות. נציגי המדינה הדגישו בדיון כי התקיים הליך מקצועי מקיף טרם קבלת ההחלטה, שבו הושם דגש על שיקולים סביבתיים של קידום המיחזור וניקיון המרחב הציבורי, ולא רק שיקולים כלכליים. עוד הודגש, כי החלת הפיקדון תביא לפי החוק להעלאת יעדי האיסוף מ- 55% ל- 73% (77% יעד דו-שנתי) בסופה של תקופת מעבר.

קראו גם:

הזוהמה בחופים: עכבר מצוי שנלכד חי בתוך בקבוק בירה שהושאר על החוף ניצל על ידי פקח הרט"ג (וידאו)

המשטרה הירוקה פשטה על רשתות שיווק שלא מיישמים את חוק הפיקדון לבקבוקים

בתום הדיון הודיעו השופטים פוגלמן, שטיין ואלרון כי אין בדעתם להתערב בהחלטה שהתקבלה והציעו לעותרות למחוק את העתירה. בסיום דיון שקיימו העותרות, הן אכן ציינו כי הן מקבלות את הערות השופטים ואינן עומדות על העתירות.

חוק הפיקדון על מכלי משקה גדולים ייכנס לתוקף ב-1 בדצמבר 2021.

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג: "בית המשפט נתן רוח גבית למהפכת הפיקדון של בקבוקים גדולים, אחרי עשור של עיכובים ולחצים. זו החלטה דרמטית לסביבה, שתוביל להפחתת נפח הפסולת, לעידוד המיחזור ולגמילת ישראל מפלסטיק, שעכשיו יוכלו להתקדם צעד משמעותי"

Print Friendly, PDF & Email

רק מה שמעניין וחשוב לדעת! הצטרפו לוואטסאפ העדכונים של ניוזרום - בלי חפירות, רק דיווחים:

נגישות
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן