חוק האזרחות נפל, האשמות חריפות בין הקואליציה לאופוזיציה: "פגיעה בבטחון המדינה"

בתום דיון לילי ממושך במליאת הכנסת, התקיימה הבוקר הצבעה שמית במליאה על חוק האזרחות שבסופה נרשם תיקו 59 ועל כן הארכת הצו לא אושרה: בעד החוק הצביעו – 59 ונגד החוק הצביעו –59.

בטרם ההצבעה אמר יו"ר הכנסת, ח"כ מיקי לוי כי ראש הממשלה מבקש לראות בהצבעה כהצבעת אמון בממשלה. "מי שמצביע בעד אישור הצו מביע אמון בממשלה. מי שמצביע נגד אישור הצו מביע אי אמון בממשלה".

חוק האזרחות והכניסה לישראל קובע עיקרון לפיו שר הפנים לא יעניק אזרחות או רישיון ישיבה בישראל לתושב האזור, ולתושב או אזרח איראן, לבנון, סוריה ועיראק. כן קובע החוק כי מפקד האזור לא יהיה רשאי להעניק לתושב אזור יהודה, שומרון וחבל עזה היתר לשהייה בישראל.

עם זאת, החוק מגדיר חריגים וסייגים לאיסור על הענקת אזרחות, היתר הישיבה או היתר שהייה בישראל. מקצתם של החריגים היו בחוק מלכתחילה, ורובם נוספו בתיקוני חקיקה ב- 2005 וב- 2007. סייגים אלה מאפשרים מתן היתרים לבני זוג וילדים, היתרים למקרים הומניטריים מיוחדים, היתרים למטרת טיפול רפואי, עבודה או למטרה זמנית שלא תעלה על שישה חודשים.

חוק האזרחות נפל, האשמות חריפות בין הקואליציה לאופוזיציה: "פגיעה בבטחון המדינה"
חכ איילת שקד (צילום: אוליביה פיטוסי פלאש 90)

התגובות לאחר ההצבעה היו רבות ואל תוך הבוקר. ממפלגת ימינה של בנט ושקד נמסר כי "האופוזיציה, בהובלת ביבי וטיבי, לא הצליחה להפיל את הממשלה, אבל יחד הם פגעו פגיעה ישירה בביטחון ישראל והפקירו את גבולותיה. ככה נראית פוליטיקה קטנה על חשבון אזרחי ישראל. זו הסיבה שהם באופוזיציה, ושם ישארו. מבחינת ביבי, אם הוא לא בשלטון – שהמדינה תעלה באש. הממשלה הזו תתקן את מה שהוא וחבריו עשו".

בליכוד לא נותרו חייבים. "עסקה מושחתת שנתפרה בחשכת הלילה בין בנט לפיד ושקד לבין רע"מ ומר"צ התרסקה הודות למאבק נחוש שניהלה האופוזיציה בראשות נתניהו.בנט ולפיד רצו לקנות שני קולות של רע"מ תמורת הכנסת אלפי אנשים שהיו מעמידים בסכנה את זהותה הציונית וביטחונה של מדינת ישראל.בעבר, דברים מסוג זה נכפו על ידי החלטות שיפוטיות. הפעם לא הייתה כל הצדקה לעסקת השוחד שנדחתה על ידי הכנסת.הליכוד דורש מהממשלה לעשות את המעשה הציוני ההכרחי והנכון שנהנה מרוב עצום בכנסת ולהעביר מיד את חוק יסוד ההגירה. החוק מהווה פתרון כולל ואמיתי לאתגר איחוד המשפחות, המסתננים והמהגרים הבלתי חוקיים".

יו״ר סיעת יש עתיד (של יאיר לפיד) ומ״מ יו״ר הקואליציה, ח״כ בועז טופורובסקי: ״מפלגת הליכוד, זו ששיתקה את המדינה למשך שנתיים, העדיפה היום שוב את הפוליטיקה על פני האינטרסים של מדינת ישראל. דחיית חוק איחוד המשפחות מטעם נתניהו כנגד האידיאולוגיה, הערכים ורצון הבוחרים לא תפיל ממשלה ולא תפזר את הכנסת אלא רק תחזק את אות הקלון שהוא מסתובב איתו כבר שנים״.

Print Friendly, PDF & Email

רק מה שמעניין וחשוב לדעת! הצטרפו לוואטסאפ העדכונים של ניוזרום - בלי חפירות, רק דיווחים:

נגישות
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן