בית המשפט קיבל את עמדת שני אחים בני 15: יוכלו להתחסן נגד קורונה למרות התנגדות אביהם

בית המשפט לענייני משפחה בחיפה נעתר לבקשת שני אחים בני 15 ואימם שביקשו להתחסן נגד נגיף הקורונה, וזאת על אף שאביהם של הנערים התנגד לכך. בהחלטה, שהתקבלה בשבוע שעבר במסגרת בקשה שהגישה אימם, קבע בית המשפט כי בנסיבות העניין, טובת הקטינים, שמירה על בריאותם וכיבוד רצונם החד משמעי מחייבים את מתן החיסון.

נשיאת בתי משפט השלום בחיפה, השופטת שלי אייזנברג, ציינה בהחלטה כי בית המשפט הסתמך על ההמלצה העדכנית כפי שפורסמה באתר האינטרנט של משרד הבריאות ביום 21.6.21 להרחיב את החיסונים נגד נגיף הקורונה בקרב בני 12-15, נוכח העלייה בתחלואה בקרב ילדים וההתפרצויות האחרונות בבתי הספר במודיעין בבנימינה ועוד, כתוצאה מווריאנטים שונים. מנגד, השופטת דחתה את עמדת האב לפיה אין דחיפות בחיסון, עמדה שהושמעה בין היתר בראיון טלוויזיוני שנערך עם פרופ' גבי ברבש, בו הביע את דעתו בעניין לפיה המגמה הכללית בארץ היא להתחסן אולם אין דחיפות בעניין.

מתוך ההחלטה: "בית המשפט ער לדיון הציבורי הסוער בכל הנוגע לחיסונים בכלל, ולחיסוני הקורונה בפרט, אשר שב והתעורר ביתר שאת עם מתן החיסונים לגילאי 12-15. יחד עם זאת, בית המשפט אינו יכול לסמוך על נתונים כאלו או אחרים שהועלו במהלך ראיון טלוויזיוני, מקום בו מונחות בפניו המלצות משרד הבריאות… לעניין הדחיפות והנחיצות בחיסון- בשנה האחרונה נוכחנו לדעת, כי בכל הנוגע לנגיף הקורונה המציאות משתנה כהרף עין. נדמה כי השבועיים האחרונים מהווים תזכורת מהדהדת למציאות השברירית והמתעתעת בה אנו חיים".

בית המשפט קיבל את עמדת שני אחים בני 15: יוכלו להתחסן נגד קורונה למרות התנגדות אביהם

בית המשפט נתן משקל משמעותי בהחלטתו לעמדתם של הקטינים, שהובאה באמצעות עו"ד סנדרה בוכהיים דה-וינד, שמונתה לייצג אותם מטעם מערך ייצוג קטינים של הסיוע המשפטי במשרד המשפטים, ומסרה לבית המשפט את עמדתם. בית המשפט קיבל את עמדת הקטינים כי החיסון יקנה להם תחושת ביטחון להמשיך ולעסוק בפעילויותיהם הספורטיביות כמו גם לבוא במגע עם בני גילם, כאשר שני הקטינים ספורטאים פעילים, משתתפים בתחרויות ובאים במגע עם בני נוער רבים ואחרים.

עוד נכתב בהחלטה כי "זכות הילד להשתתף בקבלת החלטות הנוגעות לו מעוגנת באמנת האו"ם בדבר זכויות הילד אשר מדינת ישראל היא צד לה…עמדת הקטינים כפי שבאה לידי ביטוי בדיווח האפוט' לדין חד משמעית – הקטינים מעוניינים בקבלת החיסון. הקטינים נימקו את רצונם נוכח צרכיהם ואורחות חייהם.. לא התרשמתי כי הקטינים מושפעים ממי מהוריהם ו/או מוסתים".

"…סבורני כי דווקא בנסיבות המשפחה דנן, נוכח השבר ביחסי האב והקטינים, יש ערך מוסף לכיבוד בית המשפט את רצון הקטינים, שעה שהם למודי אכזבות מהקשר עם האב, וביתר שאת, כאשר רצונם זה מתיישב עם טובתם כפי שקבע אותה בית המשפט. אשר על כן, אני נעתרת לבקשה ומורה כי האם רשאית לחסן את הקטינים נגד נגיף קורונה ללא הסכמת האב".

עו"ד סנדרה בוכהיים דה-וינד, שייצגה את הנערים מטעם מערך ייצוג קטינים של הסיוע המשפטי (מחוז חיפה): "ישנה חשיבות רבה לכך שבית המשפט יתייחס לרצונם של הילדים ולהבנה כי מדובר ברצון עצמאי שלהם שאינו קשור לקונפליקט או לחילוקי דעות בין ההורים ואף לא תלוי בהשפעה של אחד מהם. מדובר בנערים שהם ספורטאים, שמודעים לחיסון ולשיח הציבורי סביבו וכפי שבית המשפט התרשם בעצמו, הם לחלוטין מבינים את היתרונות והחסרונות בפעולת החיסון. יש בהחלטה מסר חשוב של כיבוד עמדתם העצמאית של הקטינים, לאור גילם ובגרותם, וראייתם כבני אדם בעלי זכויות עצמאיות".

בית המשפט קיבל את עמדת שני אחים בני 15: יוכלו להתחסן נגד קורונה למרות התנגדות אביהם
עו"ד רן רוט. צילום פרטי

עורך הדין רן רוט התייחס גם הוא לסוגיה. "ההחלטה לחסן ילדים נגד קורונה על פי הסכמת ההורים מורכבת עבור כל משפחה, אך מורכבת עוד יותר עבור הורים גרושים שלא תמיד מחזיקים באותה עמדה בשאלה אם לחסן את ילדיהם או לא", הוא אומר ומוסיף: "על הסוגיה הזו ועל השלכות נוספות של נהלי היציאה הקורונה על משפחות גרושים שוחחנו עם עורך הדין רן רוט, מומחה לדיני משפחה.

"עד גיל 18 שני ההורים הם האפוטרופוסים הטבעיים על הילד, ולכן שניהם מקבלים יחד כל החלטה, בוודאי החלטה קריטית, ובפרט כשמדובר בהחלטות הנוגעות לטיפולים רפואיים וחיסונים, ההחלטה חייבת לבוא במשותף".

לעומת זאת "כאשר אחד הצדדים לא רוצה לחסן נטל ההוכחה עליו", אומר רוט ומרחיב: "ההורים אמורים להגיע להחלטה בהידברות, אבל אם הם לא מגיעים להסכמה זה יגיע לפתחו של בית המשפט לענייני משפחה, ושם הצד שמסרב הוא זה שנטל ההוכחה מוטל עליו".

"מאחר ויש החלטה של ארגון הבריאות הבינלאומי וגם החלטה של ממשלת ישראל מה שקורה כעת ומה שיקרה בעתיד הקרוב זה שהצד שמתנגד לחיסון הוא שחייב להוכיח למה לדעתו גם אם יש אישור מוצדק מרופא מסוכן לתת לילד חיסון".

לעומת זאת לבן הזוג המעוניין בחיסון אין חובה להוכיח את טיעוניו. כדי להוכיח מדוע לא נכון ולא ניתן לחסן את הילד יש להציג אישור מרופא שיסביר את הטיעון. "בית המשפט יוצא בצורה מובהקת לטובת החיסון", אומר רוט, "במידה וההורה לא הצליח להוכיח ולשכנע את בית המשפט החיסון הופך לחובה".

Print Friendly, PDF & Email

רק מה שמעניין וחשוב לדעת! הצטרפו לוואטסאפ העדכונים של ניוזרום - בלי חפירות, רק דיווחים:

נגישות
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן