9.5 שנות מאסר נגזרו על הגננת המתעללת כרמל מעודה

מעודה

בית המשפט המחוזי בלוד גזר היום (חמישי) 9.5 שנות מאסר בפועל ושלוש שנים על תנאי על כרמל מעודה שהורשעה בהתעללות בפעוטות.

היא הורשעה בשורת סעיפי התעללות ותקיפת קטין, במשפחתון שניהלה – "בייבי לאב". הסנגור של מעודה ביקש לעכב את תחילת העונש כדי לשקול הגשת ערעור. השופט הורה על עיכוב כניסתה לכלא, ל-6 בספטמבר, אז תתייצב בנווה תרצה.

שנתיים חלפו מאז התפוצצה ביוני 2019 פרשת התעללות חמורה בפעוטות שביצעה מעודה, כשלצדה סייעת נוספת – שמשפטה עוד מתנהל בימים אלה.

הפרשה זעזעה את כל הרחוב הציבורי בישראל ואלפים להפגנות קולניות במחאה נגד המעשים, שכללו קשירות, מכות, טלטולים והשפלות בגן הילדים, והכל רחוק מעיני ההורים – אך לא רחוק מעיני מצלמות הגן – שתיעדו הכל. המחאות אף כללו את שריפת הגן עצמו, שהיה בבית משפחת מעודה בראש העין. נגד המצית אדיר רצון – הוגש כתב אישום והוא נשלח לכלא, תוך שהוא מצהיר שלא ישלם פיצוי עבור הנזק שגרם.

מעודה הורשעה בדצמבר 2020 ב-17 סעיפי התעללות ותקיפה של 11 פעוטות בגילאי 3 חודשים עד 3 שנים.

מעודה
גזר הדין של כרמל מעודה – איתמר שוורץ

בית המשפט קבע שהנאשמת, אשר היתה אמונה על הטיפול בתינוקות ובפעוטות רכים, "פגעה בגופם, הטילה עליהם מורא ופחד, השפילה אותם ובחלק ממעשיה העמידה אותם בסיכון משמעותי לפגיעה חמורה בשלמות גופם ובהתפתחותם הפיזית והרגשית התקינה. מדובר בתינוקות ובפעוטות שהם באופן מובהק חסרי ישע, תלויים תלות מוחלטת במטפלים בהם, והם טרם למדו לבטא את עצמם באופן שיוכלו לתאר את הפגיעה בהם ולהגן על עצמם".

"הנאשמת", נכתב עוד, "מעלה קשות באמון שניתן בה על ידי הורי נפגעי העבירה, אשר הפקידו בידה את היקר להם מכל, מתוך ציפייה טבעית שהנאשמת תטפל בהם במסירות ותשמור על שלומם וביטחונם".

השופט ציין בגזר הדין כי הגיעה העת להחמיר את רמת הענישה בעבירות של התעללות בקטינים ובחסרי ישע, בפרט כאשר עסקינן בריבוי מקרים של התעללות על-ידי גננת בפעוטות רכים בשנים. "ואולם, כתב, "בהתאם לפסיקה, גם כאשר מחמירים את רמת הענישה, יש לעשות כן באופן הדרגתי. זאת כדי להבטיח את עקרון שוויון הנאשמים בפני החוק".

שרת החינוך, ד״ר יפעת שאשא ביטון הגיבה על גזר הדין של כרמל מעודה: "אני מברכת את בית המשפט על העונש שגזר על המטפלת המתעללת שהוא מהחמורים שניתנו עד כה. על הרשויות לנהוג באפס סובלנות כלפי המתעללים בחסרי ישע.

"המאבק באלימות כלפי ילדים, חייב להיות מאבק חסר פשרות, נחוש ומשולב של כל מערכות המדינה – מערכת החינוך, המשפט וגורמי הטיפול והאכיפה. הילדים ראויים שכמדינה נספק להם את מלוא ההגנה וזה מה שהניע אותי כיו״ר הוועדה לזכויות הילד, לקדם את חוק הפיקוח על מעונות היום שעוסק בין הייתר בהכשרת הצוותים, ומטרתו לייצר סביבה בטוחה ומוגנת לילדים, וכן את חוק המצלמות  שמהווה כלי לעקירת העשבים השוטים מהמערכת והופך לפה של הילדים שאינם יכולים לספר את שעוברים.אני כשרת החינוך אמשיך לקדם את המאבק הזה, להגן על הילדים ובתוך כך אני מקדמת בימים אלה את העברת מעונות היום לאחריות משרד החינוך".

Print Friendly, PDF & Email

רק מה שמעניין וחשוב לדעת! הצטרפו לוואטסאפ העדכונים של ניוזרום - בלי חפירות, רק דיווחים:

נגישות
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן