שנה ל'חוק הזנות', השר לבטחון פנים במסר: ״נפעל להרחבת אכיפת החוק, צריך לשים סוף לניצול"

השר לביטחון הפנים עמר בר-לב העביר ביממה האחרונה מסר לרגל שנה למעבר החוק לאיסור צריכת זנות: ״נפעל להרחבת אכיפת החוק לאיסור צריכת זנות. מצפה לאכיפה משמעותית של החוק״

בר-לב (העבודה), פרסם מסר בפייסבוק לרגל שנה למעבר החוק לאיסור צריכת זנות: ״לפני שנה נכנס לתוקף החוק ההיסטורי לאיסור צריכת זנות, שמבקש לשים סוף לניצול מיני של כ-14 אלף נשים וגברים בתעשיית המין בארץ, 3000 מתוכם קטינות וקטינים״.

השר בר-לב המשיך, ״לצערי, אכיפת החוק, שהייתי מתומכיו בכנסת ה-20, החלה רק לפני חצי שנה בגלל שיקולים ממש לא ענייניים. לאחרונה, בעקבות הזנחת הנושא, ישראל התדרדרה בדירוג הסחר בבני אדם של משרד החוץ האמריקני״.
השר סיכם, ״מתוך מחויבות לכלואות במעגל הזנות אני מבקש היום להעביר מסר ברור: נפעל להרחיב את אכיפת החוק, תוך עבודה משותפת בממשלה להרחבת מעני השיקום של שורדות הזנות. 10,000 שוטרים כבר עברו הכשרה בנושא, ואני מצפה לאכיפה משמעותית של החוק תוך מתן קנסות לכל מי שגם ב-2021 עוד לא הבינו שניצול מיני של נשים הוא לא מוסרי ולא ראוי".

חוק איסור צריכת זנות קובע שמי שצורך זנות או מנסה לצרוך זנות עובר עבירה מינהלית. העבירה מתווספת לאיסורים נוספים בהקשר לתופעת הזנות, הכוללים עבירות פליליות שונות בחוק העונשין, ביניהם: צריכת זנות מקטין, סרסרות, פרסום שירותי זנות, והחזקת מקום לשם זנות.

החוק נכנס לתוקף לפני כשנה (10.07.2020) כאמור. על פי החוק החדש, על אדם הצורך מעשה זנות, או מנסה לצרוך זנות גם אם לא הספיק להשלים את מעשיו בפועל, יוטל קנס מינהלי בסכום של 2000 ש"ח ובמקרה של עבירה חוזרת קנס בסכום של 4000 ש"ח.

על פי משרד המשפטים, מטרתו של חוק זה להביא לצמצום הזנות באמצעות קביעת איסור על צריכת זנות, כחלק ממהלך משולב הכולל חינוך והסברה לציבור והרחבת דרכי טיפול ושיקום לאוכלוסיות בזנות מתוך הכרה במאפייניה הפוגעניים של הזנות ובנזקים הכרוכים בה.

"החוק אוסר על צריכת זנות, אך אינו קובע איסור לעסוק בזנות. זאת, בהתאם לתפיסה שמי שנמצא/ת במעגל הזנות הם הגורם הנפגע ויש לסייע לאוכלוסיה זו לצאת ממעגל הזנות בדרך של הרחבת השיקום והטיפול, ולא בדרך של הטלת סנקציה על עיסוק בזנות. לפיכך, לצד חקיקת החוק, התקבלה גם החלטת ממשלה המקצה משאבים משמעותיים למשרד העבודה, הרווחה, והשירותים החברתיים, ולמשרדי החינוך והבריאות, לשם גיבוש מענים מתאימים לסיוע, טיפול ושיקום במישורי הרווחה והבריאות, וכן לקידום מודעות ציבורית וחברתית".

Print Friendly, PDF & Email

רק מה שמעניין וחשוב לדעת! הצטרפו לוואטסאפ העדכונים של ניוזרום - בלי חפירות, רק דיווחים:

נגישות
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן