דיור בר השגה בתל אביב יפו לערביי העיר בלבד?  ח"כ בן גביר לחולדאי: "בטל את התנאי המפלה יהודים"

יו"ר עוצמה יהודית ח"כ איתמר בן גביר פנה לפני כחודש במכתב דחוף ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ולראש העיר תל אביב רון חולדאי בדרישה לביטול המיזם החדש של העירייה לדיור בר השגה לערבים בלבד ולאפשר גם ליהודים להתמודד במכרז. בתגובה השיב שמואל זינגר עוזר ראשי ליועמ"ש ת"א-יפו כי "ההחלטה להקצות דירות לערבים בלבד איננה מפלה, שכן האפשרות ליתן לערביי יפו לשמר את אורחות חייהם מהווה אבחנה מותרת. ובנוסף השיב, בעיר קיימים פרויקטים רבים לדיור הפתוחים לכלל האוכלוסייה, מהווה נתון בעל משקל בכל הנוגע לסבירות ומידתיות האבחנה האמורה.

ח"כ בן גביר דחה את טענות היועמ"ש: "אין מדובר באבחנה מותרת, מאחר ופתיחת המכרז לערבים בלבד על מנת לשמר את אורחות חייהם כערבים היא היא האבחנה האסורה" והוסיף, "העירייה עצמה לא טוענת לאורח חיים שונה, אלא שהחלטה נועדה לשמר מגורי ערבים בלבד ביפו, ולא ערבים בעלי אורחות חיים בעלות מאפיינים ספציפיים כלשהם".

במכתבו הבהיר בן גביר שהחלטת העירייה לאפשר גישה לערבים בלבד יש בה תכלית הפליה בין לאום ללאום ומנוגדת לדין ולעקרונות המשפט המנהלי.

במכתבו מציין בן גביר כי אין לו התנגדות לאפשר לכל מי שרוצה לגור ביפו אף אם הוא ערבי, אלא שבמקרה המדובר, ההחלטה להפלות בין יהודים לערבים היא אומללה, כי אין ליהודי אפשרות לגשת למכרז כיוון שהוא איננו ערבי. "כאשר יהודי שעומד בכל תבחיני המכרז לא יכול לגשת אליו, כיוון שהוא איננו ערבי. אין ספק, שמקרה הפוך לא רק שהיה זוכה לביקורת רבה של מר חולדאי, אלא שהוא היה מתבטל מיידית (ראו לדוגמא: בג"ץ 6698/95 – קעדאן ואח' נ' מינהל מקרקעי ישראל)."

את טענת היועמ"ש כי קיימים בעיר פרויקטים נוספים לדיור, דחה בן גביר וציין "הרי שמדובר בזלזול באינטליגנציה. כפי שוודאי ידוע לך, ברחבי העיר אכן פרויקטים נוספים של דיור בר השגה, אך כולם פרויקטים לשכירות. הלכה למעשה, אין בעיר פרויקטים נוספים של מכר בדיור בר השגה, מלבד הפרויקט שבנדון, שפתוח לערבים בלבד. היש אפליה גדולה מזו?".

לסיום מכתבו דרש ח"כ בן גביר: "מי שמדברים יום וליל על החשיבות שבדו קיום, לאפשר דו קיום וליתן ליהודים וערבים לגור בשכנות זה לצד זה, ולא למנוע מיהודים להתגורר לצד ערבים ולבטל את ההגרלה המפלה ו/או את ביטול התנאי המפלה ולאפשר ליהודים להתמודד." מלשכתו של ח"כ בן גביר נמסר כי במידה ולא תתקבל תשובתו המספקת של היועמ"ש תוגש עתירה נגד ההפליה.

Print Friendly, PDF & Email

רק מה שמעניין וחשוב לדעת! הצטרפו לוואטסאפ העדכונים של ניוזרום - בלי חפירות, רק דיווחים:

נגישות
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן