עשרות ביקורות פתע נערכו במוסכים ברחבי הארץ: מה מצאה המשטרה הירוקה?

טוב שם, וגם שמן טוב: המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה ערכה פעילות אכיפה ממוקדת במוסכים ובמתחמי שמנים משומשים בכל רחבי הארץ. במבצע השתתפו מפקחי המשטרה הירוקה של המשרד, נציגי החקירות והמודיעין, שוטרי המדור להגנת הסביבה במשטרת ישראל, צוותי המחוזות והמטה. במסגרת המבצע, נערכו 45 ביקורות במוסכים, במתחמי שמנים ובמתחמי מצברים, ונמסרו 12 הודעות תשלום קנס.

• ראוי לציון מחוז חיפה, שבו ערך המשרד להגנת הסביבה ביקורות שבכולן נמצאו המוסכים תקינים לחלוטין. זהו המחוז היחיד שבו לא נמצא אף מוסך או מתחם עם ליקויים.

• במחוז דרום חולקו מספר הודעות קנס, רובן בשל אי-המצאת המסכמים הנדרשים ואחסון לקוי של שמנים.

• במרבית הביקורות שנערכו במחוז צפון, נמצאו המוסכים תקינים. במוסכים בכפר מסריק ובכרמיאל נמצאו ליקויים באחסון שמנים, והמשרד העביר הודעות קנס במקום.

עשרות ביקורות פתע נערכו במוסכים ברחבי הארץ: מה מצאה המשטרה הירוקה?
מתחם בו נמצאו ליקויים. צילום: המשטרה הירוקה

 

• במחוז מרכז נמצא במוסך אחד ביישוב קלנסואה ליקוי של אי הצבת שילוט כנדרש, והוטל קנס במקום.

• גם במחוז ירושלים נמצאו ליקויים של שילוט ואחסון לקוי של שמנים.

המשטרה הירוקה תמשיך לעקוב אחר המוסכים ומתחמי השמנים שבהם נמצאו ליקויים, ותערוך סיורים חוזרים לבדיקת תקינותם. המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה תמשיך לשמר את ההרתעה בפעולות מגוונות, כולל פעולות אכיפה ממוקדות, כדי לוודא שכלל העוסקים בתחום מקפידים על תקינות המתחמים ולא מסכנים את הציבור.

יוסי בר, מנהל המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה: "מוסכים ומתחמי שמנים עלולים להוות מקור למגוון סכנות לציבור. ליקויים באחסון החומרים, הצבת פסולת מסוכנת ברשות הרבים ועוד הם רק חלק מהסכנות הטמונות במקומות אלו. המשרד להגנת הסביבה פועל בכל רחבי הארץ וימשיך לפעול כנגד המפירים את החוק".

גם בחודש מרץ 2020 ערכה המשטרה הירוקה בדיקה ב-67 מוסכים ברחבי הארץ ואיתרה 19 מוסכים אשר לא עמדו בחוק למניעת מפגעים בטיפול בשמנים משומשים. המפקחים הטילו אז על מוסכים אלה 24 קנסות במגוון עבירות על החוק למניעת מפגעים, כשבין העברות נמצאו – אחסון צמיגים לקוי, גלישת שמן ממאצרה, כיסוי צמיגים לקוי, מכל שמן המוצב במקום לא תקני, אי-הצבת מתקן איסוף, חוסרים בשילוט, מכל שמן לא תקני ועוד.

המקומות שבהם אותרו מוסכים עם חריגות בשנה שעברה היו טמרה, זרזיר, נוף הגליל, מנשיית א זבדה אכסאל, אפיקים, זמר, קלנסווה, טירה, אור יהודה, דהמש, לוד ובאר טוביה.

שמן משומש מוגדר כרעל בחוק החומרים המסוכנים ועיסוק בו בניגוד לתקנות החוק למניעת מפגעים (שמן משומש), תשנ"ג 1993 עלול לגרום לפגיעה קצרה וארוכת טווח בבריאות הציבור והסביבה, לרבות: זיהום קרקע, זיהום מי נחלים, מי תהום וזיהום אוויר. ליטר אחד של שמן שמגיע למי תהום, מזהם מיליון ליטר של מים. בנוסף, הזרמת השמן המשומש למערכת הביוב עלולה לפגוע בפעילותם התקינה של מכוני טיהור השפכים.

משום כך, על שמן משומש להיות מפונה על-ידי קבלן המחזיק בהיתר רעלים לאחד מיעדי הפינוי המורשים.

Print Friendly, PDF & Email

רק מה שמעניין וחשוב לדעת! הצטרפו לוואטסאפ העדכונים של ניוזרום - בלי חפירות, רק דיווחים:

נגישות
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן