נתונים מעודדים: ירדה חדה בצריכת שקיות חד פעמיות בסופרים ובמרכולים בישראל ב-2020

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג, הציגה לוועדת הפנים את דוח יישום חוק השקיות לשנת 2020. על פי הנתונים מדובר בירידה ממוצעת של 75% בצריכת השקיות בהשוואה לשנה טרום כניסת החוק. 

עוד עולה מהנתונים, כי בשנת 2020 נמכרו ללקוחות כ-495 מיליון שקיות על ידי הקמעונאים הגדולים. זוהי כאמור, הפחתה ממוצעת של כ-75% משנת 2016, טרם כניסת החוק לצמצום השימוש בשקיות נשיאה חד-פעמיות לתוקף.

בשנת 2016, שנת הבסיס, דווח על 1.75 מיליארד שקיות שנרכשו על-ידי הקמעונאים הגדולים לחלוקה ברשתות השיווק ובמרכולים. בשנה הראשונה לכניסת החוק לתוקף, 2017, הרשתות מכרו 378 מיליון שקיות ללקוחות – כלומר, ירידה של 78.4% בהשוואה ל-2016 בשנה הראשונה לכניסת החוק.

כל ההיטלים הכספיים שהצרכנים משלמים עבור שקיות הפלסטיק החד-פעמיות, משמשים עבור המטרות שנקבעו לפי החוק, בהן עידוד השימוש באמצעי נשיאה רב פעמיים, חינוך והסברה להטמעת מטרות החוק וביצוע פעולות ניקיון בחופי הים. כיום החוק מחייב בתשלום זה רק את רשימת הקמעונאים הגדולים לפי רשות התחרות.

נתונים מעודדים: ירדה חדה בצריכת שקיות חד פעמיות בסופרים ובמרכולים בישראל ב-2020
סופרמרקט. צילום: pixabay

בשל העלייה המתונה במכירת השקיות מדי שנה, כפי שעולה מהדיווחים, בוחנת השרה להגנת הסביבה מספר צעדי מדיניות שמטרתם צמצום השימוש בשקיות, בין השאר, קביעה בחוק של יעדי צמצום שימוש בשקיות נשיאה חד פעמיות ואיסור חלוקת שקיות בחינם בכלל העסקים במשק.

ב-3 ביולי צוין היום הבינלאומי הלא רשמי, ללא שקיות פלסטיק, המצוין החל משנת 2009 ברציפות. אנו קוראים לציבור לצמצם את השימוש בשקיות נשיאה חד פעמיות ככל הניתן, להצטייד באמצעי נשיאה רב פעמיים באופן קבוע גם בעבור קניות לא מתוכננות, להשתמש כמה שיותר פעמים בשקיות הנשיאה ולהשליכן בגמר השימוש כאשר הן ריקות – לפח הכתום לפסולת אריזות.

זנדברג אמרה: "כחלק מגמילת מדינת ישראל מפלסטיק, אנו מחויבים לשמור על ירידה דרמטית בצריכת שקיות הנשיאה החד פעמיות. אפעל לקידום חקיקה משלימה למניעת חלוקה בחינם של שקיות בכלל המשק הישראלי".

אלעד עמיחי, סמנכ"ל בכיר במשרד להגנת הסביבה וממונה על חוק השקיות: "המשרד להגנת הסביבה ימשיך בפעילויות הסברה ואכיפה על מנת לשמור על רמת צריכה נמוכה של שקיות נשיאה חד פעמיות. אנו עורכים ביקורות על הקמעונאים הגדולים, היבואנים והמחסנים ולא נסכים לשום הפרה של חוק השקיות"

לדו"ח המלא: https://did.li/KXvlC

Print Friendly, PDF & Email

רק מה שמעניין וחשוב לדעת! הצטרפו לוואטסאפ העדכונים של ניוזרום - בלי חפירות, רק דיווחים:

נגישות
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן