המדינה תחזיר למפגיני בלפור מיליונים בעקבות גבייה לא חוקית בחודש אוקטובר 2020

בהמשך לפסק דינו של בג"ץ בתיק העתירה השל עמותת אחריות לאומית ישראל הבית שלי, לפיו התקנה שאסרה על יציאה ממקום מגורים למרחק העולה על 1,000 מטרים לצורך הפגנה – אינה חוקתית ולכן בטלה, יוחזרו מיליוני שקלים למי שכן שילם קנסות בתאריכים שנקבעו.

התקנה היתה בתוקף בין תאריכים 1.10.2020 ל – 13.10.2020.  בית המשפט החליט כי בהיעדר יכולת להבחין בין קנסות שהוטלו עקב יציאה להפגנה ובין קנסות אחרים שהוטלו בתקופה האמורה על יציאה למרחב הציבורי, הוחלט על ביטול כלל הקנסות שהוטלו בשל הפרתה של ההגבלה של יציאה למרחב הציבורי, בין התאריכים המדוברים לתקנות סמכויות מיוחדות להתמודדות עם נגיף הקורונה החדש.

עוד נודע כי בימים אלה, שולחת רשות האכיפה והגבייה הודעות ומסרונים לאזרחים ששילמו את הקנסות בשל הפרתה של ההגבלה על יציאה למרחב הציבורי, לפיהם על פי רישומי המשטרה, נמצא כי הוטל עליהם קנס כאמור בתאריכים המדוברים, וכי מרישומי המרכז לגביית קנסות ברשות נמצא כי הקנס או חלקו שולם על ידם.

המדינה תחזיר למפגיני בלפור מיליונים בעקבות גבייה לא חוקית בחודש אוקטובר 2020
הפגנה בבלפור (ארכיון). צילום: אוליביה פיטוסי

בהודעה צוין, כי בהתאם ליישום החלטת בג"ץ, הם זכאים להחזר מהמדינה, בגין הסכום ששולם ובתוספת הפרשי הצמדה וריבית. כמו כן, נאמר, כי כדי לקבל את הסכום להחזר, עליהם לגשת לכל סניף דואר עד ליום 12.10.2021 ולהציג את תעודת הזהות שלהם או מסמך מזהה אחר (דרכון, רישיון נהיגה), וכי החזר יתבצע אך ורק לידי מי שעליו הוטל הקנס ובהצגת תעודה מזהה.

מנהל המרכז לגביית קנסות ברשות האכיפה והגבייה, דורון תשתית, מסר כי "המרכז פיתח, בזמן שיא, תהליך החזר קנסות ששולמו שלא מחייב את האזרחים למסור פרטי בנק או פרטים מזהים נוספים לשם קבלת ההחזר.

"כל שיש לעשות, ללכת לדואר לאחר בדיקה באתר רשות האכיפה והגבייה שאכן מגיע לאזרח החזר, ובהצגת ת.ז לקבל את הסכום ששולם כולל ריבית על פי חוק. מדובר בכ 18,000 אזרחים הזכאים להחזר ואנו ערוכים לבצע את ההחזר, במזומן, מיידית וללא בירוקרטיה מכבידה".

בהודעה הובהר, כי על נקנס שלא ניגש לסניף הדואר עד למועד הנ"ל לצורך ההחזר, לעקוב באתר רשות האכיפה והגבייה eca.gov.il בדבר הדרכים לקבלת ההחזר. עוד הובהר, כי בוטלו קנסות, אך ורק בשל הפרת ההגבלה של יציאה למרחב הציבורי; שהוטלו בין התאריכים 1.10.2020- 13.10.2020 ואלו בלבד. קנסות הפרת הגבלה של יציאה למרחב הציבורי שהוטלו בתאריכים אחרים לא בוטלו. קנסות אחרים שהוטלו בתקופה האמורה, למשל, בשל אי עטיית מסיכה או פתיחה אסורה של עסק לא בוטלו.

Print Friendly, PDF & Email

רק מה שמעניין וחשוב לדעת! הצטרפו לוואטסאפ העדכונים של ניוזרום - בלי חפירות, רק דיווחים:

נגישות
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן