ילדה בת 3 ניצלה מחנק על ידי חובש איחוד הצלה באשדוד (וידאו)

ביום שני השבוע סמוך לשעה 20:15 היה דניאל אשוש, חובש מתנדב באיחוד הצלה, במשמרת שגרתית בעבודתו בחנות בגדים 'אסוס' בכיכר אלתא באשדוד.

דניאל אשוש חובש איחוד הצלה מספר: "במהלך העבודה שמעתי צעקות מחוץ לחנות, יצאתי והבחנתי בילדה בת 3 נחנקת עם חסימה מלאה בקנה הנשימה בעקבות גוף זר כשאמה מנסה לחלץ מפיה דבר מה. ביצעתי בה פעולות היימליך מהירות והיא הקיאה ופלטה סוכרייה עגולה, לאחר מספר דקות היא התאוששה והסדירה את נשימתה, אמה הודתה לי רבות".

בסרטון ממצלמת אבטחה ניתן לראות את אמה של הילדה מנסה להוציא את הגוף הזר מפיה של הילדה ואת החובש דניאל (עם חולצה לבנה) מגיע ומבצע פעולות היימליך. צילום: סרטון ממצלמת אבטחה באדיבות חנות 'עדי הכל לתינוק'.

במכבי שירותי בריאות מזכירים את סימני אזהרה המעידים על תינוק מתחת לגיל שנה שנחנק: חוסר יכולת לבכות או להשמיע קול.שיעול חלש שאין בו כדי להביא לפליטת הגוף הזר.קולות חלושים וצורמניים במהלך שאיפת אוויר.קושי לנשום (נסיגה של הצלעות ובית החזה פנימה). עור כחלחל, אובדן הכרה (כאשר דרכי האוויר נותרים חסומים).

עזרה ראשונה

אל תבצעו את הצעדים הבאים אם התינוק משתעל בחוזקה או שבכיו חזק. אפשרו לו לנסות לפלוט את הגוף הזר בכוחות עצמו.במידה שהתינוק בהכרההשכיבו את התינוק על זרועכם, כשפניו פונות כלפי מטה. תמכו את הזרוע על הברך או על המותן. תמכו את חזהו של התינוק בידכם, כשאצבעותיכם אוחזות בלסתו התחתונה. הטו את ראש התינוק כלפי מטה, נמוך יותר מגובה גופו.תנו עד 5 מכות מהירות ועוצמתיות בין השכמות של התינוק תוך שימוש בבסיס כף ידכם השניה.

 1. סובבו את התינוק כשפניו כלפי מעלה (כלפיכם). תמכו את גופו של התינוק על הברך או על המותן וכן תמכו בראשו.
 2. דמיינו קו אופקי בין פטמותיו של התינוק. הניחו שתי אצבעות יד אחת תחת קו זה במרכז חזהו של התינוק.
 3. לחצו את חזה התינוק פנימה בעדינות, לעומק של כ- 4 סנטימטרים 5 פעמים.
 4. המשיכו לבצע מחזורים של 5 לחיצות חזה ו- 5 מכות על גבו של התינוק עד לשחרור הגוף הזר.
 5. אם התינוק מאבד את הכרתו חדלו לבצע לחיצות חזה.
אם התינוק מפסיק להגיב, מפסיק לנשום, או מכחיל:
 • התחילו לבצע פעולות החייאה ובקשו מהסובבים לחייג מיידית 101 (מד"א).
 • כאשר אין איש המסוגל לסייע לכם בצעו תחילה דקה של החייאה, ולאחר מכן חייגו 101 (מד"א).
 • אם אתם רואים את הגוף הזר בעיניכם נסו להרחיקו.
 • אל תתערבו אם התינוק משתעל בחוזקה, בכיו חזק או שהוא נושם היטב בכוחות עצמו. יחד עם זאת, היו דרוכים וערניים למקרה של החמרת המצב.
 • אל תנסו להרחיק את הגוף הזר כל עוד התינוק בהכרה.
 • אל תבצעו את הצעדים שהוסברו לעיל במקרה שתינוק מפסיק לנשום עקב התקף אסטמה, זיהום, נפיחות, או חבלת ראש. במקרים אלו יש לפנות מיידית לקבלת עזרה רפואית.
Print Friendly, PDF & Email

רק מה שמעניין וחשוב לדעת! הצטרפו לוואטסאפ העדכונים של ניוזרום - בלי חפירות, רק דיווחים:

נגישות
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן