מכתב התראה לעיריית חיפה בעקבות זיהום נחל סעדיה בשפכים

המשרד להגנת הסביבה הוציא מכתב התראה לעיריית חיפה בגין זיהום נחל סעדיה בשפכים המוזרמים אל מערכת הניקוז הטבעית, וממנה אל נחל סעדיה ממוצא ניקוז עירוני. ההתראה יצאה לפי חוק המים וחוק שמירת ניקיון.

קווי ניקוז של אזור התעשייה בצ'ק פוסט במפרץ חיפה, מתחברים אל תעלת ניקוז המתחברת לנחל סעדיה, בצמוד לצומת הצ'ק פוסט. מערכת הניקוז, שייכת לעיריית חיפה.

במסגרת סיורי פיקוח של המשרד להגנת הסביבה נמצא, כי תעלת הניקוז המתחברת לנחל סעדיה מכיוון הצ'ק פוסט ואליה מתחברים קווי הניקוז של אזור הצ'ק פוסט, הייתה מלאה במים עכורים בצבע כהה, וכן ריח צחנה הורגש במקום. דיגום שנערך למים שבתעלת הניקוז הצביע על זיהום בעל סממנים של מי ביוב.

בעקבות החשש שעלה מתוצאות הדגימות לחדירת מי ביוב לקווי הניקוז, בוצעו דיגומים בתעלת הניקוז ובקו הניקוז ברחוב מקלף, שהיה מלא במים. בדיגומים אלה נמצאו ריכוזים גבוהים הרבה יותר של זיהום, ריכוזים המעידים באופן חד משמעי על חדירת ביוב לניקוז.

מכתב התראה לעיריית חיפה בעקבות זיהום נחל סעדיה בשפכים
נחל סעדיה. צילום – המשרד להגנת הסביבה

לאור זאת, דרש המשרד מהעירייה לבצע צילום פנימי של קו הניקוז כדי לאתר את מקורות הזיהום. העירייה ביצעה, בתיאום עם המשרד, בדיקה בעזרת חומר צבע (פלורסין) כדי לבדוק אם יש דליפה מקו הביוב של מי כרמל אל קו הניקוז, שלא הראתה הוכחה לחדירה כזו. תאגיד מי כרמל דיווח למשרד כי הוא ביצע שדרוג של קו הביוב וכן סיפק צילום שהעיד כי הקו תקין.

בהתראה שהוציא המשרד להגנת הסביבה, עיריית חיפה נדרשת לנקוט בכל האמצעים להפסקת הזרמת השפכים ממערכת הניקוז שבבעלותה אל מערכת הניקוז הטבעיים ואל נחל סעדיה. העירייה נדרשה להגיש למשרד תכנית לצילום פנימי של קו הניקוז לצורך איתור חיבורים אסורים, ולניתוק חיבורי ביוב שיאותרו וחיבורם אל מערכת הביוב- כך שתבוצע התוכנית עד לא יאוחר מתאריך 15 באוקטובר 2021.

המשרד להגנת הסביבה רואה בחומרה את זיהום מי הנחל בשפכים, וימשיך לפקח על זיהום הנחל, ולבצע פעולות אכיפה מול הגורמים המזהמים ככל שיידרש.

שלמה כץ, מנהל מחוז חיפה במשרד להגנת הסביבה: "תופעת זיהום נחלים בשפכים היא חמורה, מסוכנת, ופוגעת אנושות באדם ובסביבה. אנו רואים בחומרה זיהומים אלו, ונמשיך לטפל ולאכוף מול הגורמים המעורבים כדי לשמור על הנחלים והסביבה נקיים ובריאים לציבור"

Print Friendly, PDF & Email

רק מה שמעניין וחשוב לדעת! הצטרפו לוואטסאפ העדכונים של ניוזרום - בלי חפירות, רק דיווחים:

נגישות
גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן